Tohtoročná hniezdna sezóna v oblasti Malej Fatry sa vyvíja zaujímavo.
Najprv sa jar nemohla dostať k svojej moci a chladno bolo až do konca apríla. Teraz v strede mája, v čase, keď hniezdi prakticky všetko čo má, prišli výdatné dažde. Rieky a potoky stúpli natoľko, že ostrovy a ostrovčeky, ktoré zvyčajne vytŕčajú nad hladinu úplne zmizli. Práve na týchto ostrovoch s obľubou hniezdia kačice divé, kulíky riečny, kalužiačiky malé, ale aj väčšie druhy ako labuť hrbozobá. Ostrovy sú pre hniezdiace vtáky často bezpečným miestom nielen proti predátorom ako líšky či kuny, ale často voda plní ochranu aj pred človekom.
Práve labute pre naše veľké potešenie zahniezdili prvýkrát na rieke Váh pri Kraľovanoch na konci malého ostrova a neďaleko Istebného na malom jazierku. Druh si stavia hniezdo, ktoré na hladine z časti pláva, veľkému prúdu vody ale nedokáže odolávať. Obdobne na hladine hniezdia aj viaceré ďalšie druhy, napr lysky čierne, sliepočky vodné, potápky a pod. Samec labute je veľký ochranca samice na hniezde, či neskôr mladých, často sa dokonca dokáže postaviť aj samotnému človeku či dokonca väčšiemu psovi.
Pri hniezdení labutí treba zdôrazniť, že sú to prvé údaje o zahniezdení druhu v okrese Dolný Kubín, pre oblasť Malej Fatry prakticky nový hniezdiaci druh vtáka. Prvý spomínaný pár pri Kraľovanoch ale toľko šťastia pri hniezdení nemal a povodne pár dní dozadu zničili a odniesli hniezdo. Druhý pár na jazierku neďaleko rieky Orava úspešne odoláva, nakoľko je jazierko mimo hlavný tok, labute sú tak mimo najväčšej záplavovej vlny.
Veríme, že počasie sa čoskoro zlepší a hniezdna sezóna bude prebiehať v náhradných znáškach za bezpečnejších podmienok. Povodne treba brať aj troška pozitívne z pohľadu odnosu horniny a tvorby strmých brehov riek či potokov, pretože práve strmé brehy využívajú na hniezdenie napr. brehule hnedé či rybáriky riečne.
Text a foto Tomáš Flajs, S NP Malá Fatra