VEĽKÉ MAČKY – PREDÁTORY V OHROZENÍ
Svetový deň divej prírody (World Wildlife Day) sa snaží poukázať na dôležitú úlohu, ktorú majú divo žijúce živočíchy a voľne rastúce rastliny v našich kultúrach a v udržateľnosti našej spoločnosti a celej planéty. Tento rok sú v rámci tohto významného dňa stredobodom pozornosti veľké mačky. Veľké mačky patria medzi najrozšírenejšie a najobdivovanejšie divo žijúce živočíchy na celom svete. Pod týmto označením si predstavme druhy ako gepardy, jaguáre, leopardy (i leopardy snežné a obláčikové), levy, pumy a tigre.
Prečítajte si viac v tlačovej správe.
DNES UROBTE JEDNU VEC, KTOROU POMÔŽETE PRÍRODE.
Uvádzame zopár návrhov:
- Zverejnite plagátik k Svetovému dňu divej prírody na vašom webe, alebo na sociálnej sieti (Facebook, Twitter atď.) so správou „Len pred sto rokmi žilo v Ázii až 100 000 tigrov. Dnes ich zostalo menej ako 4 000. Populácia afrických levov sa za 20 rokov znížila o 40 %.“ – DNES UROB JEDNU VEC, KTOROU POMÔŽEŠ PRÍRODE #WWD2018.
- Odfoťte sa s plagátikom, rozpošlite, zdieľajte na sociálnych sieťach a ukážte tak podporu. Môžete použiť #Dnes Urob Jednu Vec#, #mládež pre divú prírodu#, #VYPOČUJME SI HLASY MLADÝCH#, #Stop Ilegálnemu Obchodu#
Svetový deň divej prírody môžete nájsť aj na Facebooku: https://www.facebook.com/WorldWildlifeDay, https://www.facebook.com/cites
PLAGÁT PODPORY vo formáte PDF si stiahnite TU!
- Žiť svoj každodenný život s najmenšími negatívnymi vplyvmi na životné prostredie, voľne žijúce zvieratá a ich biotopy. (nakupujte uvážene a len certifikované udržateľné produkty, trieďte odpad, používajte hromadnú dopravu)
- Navštívte národný park, chránenú krajinnú oblasť, zoologickú alebo botanickú záhradu, či múzeum a zistite ako im môžete pomôcť pri záchrane živočíchov alebo rastlín.
- Zorganizujte besedu na danú tému vo vašej škole, univerzite, knižnici, klube. Prečítajte si zaujímavosti o veľkých mačkách na http://www.wildlifeday.org/content/learn
- Zorganizujte výstavu fotografií, výtvarnú súťaž, alebo premietanie filmov s danou tematikou (krátke videá o veľkých mačkách sú zverejnené na http://www.wildlifeday.org/content/outreach-material).
- Podporte lokálny projekt zameraný na ochranu prírody.
Spracovala: Ing. Miriam Balciarová, ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy
Zdroje informácií:
www.facebook.com/CITES
https://noizz.sk/enviro/puma-americka-vyhynula/g4rgh3d