Cieľom Svetového dňa vody je upriamiť pozornosť svetovej verejnosti na vodu, ktorá je pre život na Zemi nenahraditeľná a ovplyvňuje všetky jeho sféry. Zdôrazňuje najmä dôležitosť zabezpečenia dostatku zdravotne nezávadnej pitnej vody pre každého obyvateľa na Zemi a racionálne hospodárenie s jej zdrojmi.
V rámci tohtoročnej témy PRÍRODA PRE VODU sa skúma, ako môžeme využiť prírodu na prekonanie vodných výziev 21. storočia. Škody na životnom prostredí spolu s klimatickými zmenami spôsobujú vodné krízy, ktoré vidíme na celom svete. Poškodené ekosystémy ovplyvňujú množstvo a kvalitu vody, ktorá je k dispozícii pre ľudskú spotrebu.
Ako môžeme zmierniť povodne, suchá a znížiť znečistenie vody? POUŽITÍM RIEŠENÍ, KTORÉ UŽ MÁME V PRÍRODE.
AKÉ SÚ TO PRÍRODE BLÍZKE RIEŠENIA ?
Obnova lesov, trávnatých plôch a mokradí, opätovné prepojenie riek so záplavovým územím, ponechávanie brehových porastov a vysádzanie vegetácie pozdĺž vodných tokov, to sú príklady, ktoré pomáhajú zvyšovať dostupnosť a kvalitu vody. Väčšina riešení, a to aj v mestskej krajine, zahŕňa manažment vegetácie, pôdy, mokradí, vrátane riek a jazier. Prírode blízke riešenia nie sú všeliekom na všetky krízy súvisiace s vodou, ktorým čelíme pri náraste celosvetovej populácie, ale môžu poskytnúť inovatívne a nákladovo efektívne riešenia na doplnenie nedostatočnej alebo starnúcej vodnej infraštruktúry.
Prečítajte si viac v našej tlačovej správe.
———————————————————————————————-
PRIDAJTE SA AJ VY:
- ROZHODNITE ŠETRIŤ VODOU pri umývaní riadu, splachovaní WC, namiesto kúpeľa vo vani sa osprchujte.
- 22. marca SI OBLEČTE MODRÝ ODEV – vyzdobte celú školu alebo kanceláriu v modrej farbe.
Potom to šírte ďalej:
1/ Ak máte 30 sekúnd … choďte na sociálne siete a povedzte svetu, prečo ste modrý. Použite heslo #Blue4Water#
2/ Pokiaľ máte 3 minúty … nahovorte svojich kamarátov, aby si aj oni obliekli modrý odev počas Svetového dňa vody.
3/ Ak máte 3 hodiny … zaregistrujte svoju akciu na stránke WaterAid http://www.wateraid.org/uk/get-involved/blue4water, na ktorej nájdete aj viac nápadov.
Spracovala: Miriam Balciarová, Ing., ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy