V najnovšom čísle časopisu Chránené územia Slovenska (nižšie link na bezplatnú listovaciu verziu) si môžete prečítať množstvo aktuálnych a zaujímavých článkov z ochrany prírody, medzi ktorými nájdete aj štyri články z nášho územia:
- Súčasný výskyt vstavača počerného letného v kompetenčnom území Správy Národného parku Malá Fatra (autor: Jozef Limánek),
- Jesenné manažmenty v Malej Fatre (autori: Jozef Limánek, Dana Repáňová),
- Environmentálna výchova na Správe Národného parku Malá Fatra (autor: Alena Badurová),
- Národný park Malá Fatra – súčasťou jubilejného 60. ročníka celoslovenského tábora ochrancov prírody (autor: Alena Badurová).
Chránené územia Slovenska č.103/2024
V druhom čísle roku 2024 Bulletinu Slovenskej botanickej spoločnosti pri SAV vyšla rubrika Zaujímavejšie floristické nálezy, v rámci ktorej publikovalo svoje nálezy 11 autorov. Jedným z autorov je aj náš botanik Mgr. Jozef Limánek.
Zaujímavejšie floristické nálezy (Bulletin Slovenskej botanickej spoločnosti)
Na stranách 207-210 sa dočítate o zaujímavých nálezoch 6 druhov lišajníkov, 1 druhu zo skupiny machorastov a 35 druhov vyšších rastlín z kompetenčného územia Správy NP Malá Fatra, ale aj z iných území, ktoré sa podarili nájsť v teréne nášmu botanikovi, mnohé spolu aj s inými pracovníkmi Správy NP MF.
Medzi významnejšie nálezy patria:
- rebrovka rôznolistá: červený zoznam NT (takmer ohrozený) – 100 Eur/kus, stovky trsov,
- hadivka obyčajná: červený zoznam NT (takmer ohrozený) – 200 Eur/kus, na lokalite ich boli desiatky, možno až stovky,
- skalnica karpatská veľkolistá: červený zoznam VU (zraniteľný) – 200 Eur/kus, zároveň západokarpatský endemit, desiatky jedincov,
- vstavačovec škvrnitý: červený zoznam EN (ohrozený) – 400 Eur/kus, dva kusy,
- kríženec vstavačov (vstavač mužský x vstavač bledý): rodičia sú obaja v červenom zozname ako NT (takmer ohrozený) a spoločenská hodnota 400 Eur/kus, aj kríženec by mal mať minimálne takú istú kategóriu a spoločenskú hodnotu. Jeden kus.
V prvom čísle roka 2025 si v časopise TATRY okrem rôznorodých a pútavých článkov z územia nášho najstaršieho národného parku, môžete prečítať aj článok o Malej Fatre.
Malá Fatra je ako stvorená či už na kratšie prechádzky, alebo na celodenné, ba dokonca viacdenné výlety. Tento národný park je síce štvrtý najmenší na Slovensku, ale vďaka pestrému geologickému podložiu a pestrej vertikálnej členitosti sa na tomto území vyvinuli rôzne formy reliéfu a rozmanité ekosystémy. Tiesňavy, skalné bralá, horské potoky, pralesové zvyšky a iné formy pestrosti prírody je možné vidieť a zažiť pri potulkách týmto malebným kútom Slovenska. Prostredníctvom článku Málo známe zákutia Malej Fatry čitateľom priblížime tri tipy na menej známe zákutia Národného parku Malá Fatra.
Časopis je možné si objednať na web stránke tanap.sk