V súčasnosti je čoraz bežnejšie využívať tzv. občiansku vedu (citizen science) na mapovanie výskytu rastlín a živočíchov. My, ako zamestnanci Národného parku sme častokrát limitovaní nedostatkom času a inými úlohami, preto nie je naše pokrytie záujmového územia cez hlavnú sezónu dokonalé.
Ak máte záujem nám pomôcť s lepším poznaním rastlinstva a živočíšstva Národného parku Malá Fatra a širšieho okolia, odporúčame Vám nainštalovať si do mobilných telefónov aplikáciu iNaturalist. Je možné ju využívať aj cez internetový prehliadač na počítači. Zaujímajú nás predovšetkým chránené a ohrozené rastliny a živočíchy národného a európskeho významu.
Práve teraz kvitnú európsky významné druhy ako:
- zvonček hrubkoreňový a
- klinček lesklý,
- koncom júla sa k nim pridá prilbica tuhá moravská
Stále sa dajú pozorovať aj viaceré druhy orchideí :
- pavstavač hlavatý,
- päťprstnica obyčajná,
- vstavačovec Fuchsov a ďalšie.
Ďalšou záujmovou skupinou sú nepôvodné a invázne druhy rastlín – pohánkovce, zlatobyle a ďalšie.
Po vytvorení konta sa pridajte do nasledovných projektov: Biodiverzita Národného parku Malá Fatra a Územná pôsobnosť Správy Národného parku Malá Fatra. Odporúčame sa pridať aj do projektu Slovenskej akadémie vied: Slovenská flóra: projekt Slovenskej botanickej spoločnosti.
Základom je odfotografovať rastlinu alebo živočícha, fotku nahrať do aplikácie v mobile alebo cez prehliadač a nezabudnúť vyplniť požadované údaje.
Zásady správneho pridávanie príspevkov:
- Pri nahrávaní pozorovania dôkladne skontrolujte dátum nálezu a uvedené súradnice. Ak sa súradnice vo fotke nenachádzajú, je možné ich pridať aj kliknutím do mapy,
- Kvôli lepšej identifikácii nálezu je vhodné nahrať viacero fotografií pozorovanej rastliny – napr. detaily kvetu, stonky, listov a okolitého prostredia,
- Pre lepšie upresnenie je možné doplniť vlastný text s bližším popisom miesta nálezu a zameniť ním automaticky vygenerovaný názov lokality,
- Identifikujte pozorovania len pokiaľ ste si istí, v prípade neistoty môžete vložiť komentár alebo ponechať identifikáciu na úrovni rodu alebo čeľade.
Výhodou tejto aplikácie oproti iným aplikáciám na identifikáciu rastlín (napr. PlantNet) je to, že s vami navrhovaným názvom druhu musí súhlasiť ešte aspoň jedna osoba, ideálne viac osôb, tiež zapojených do konkrétneho projektu. Tým pádom majú aj získané dáta väčšiu dôveryhodnosť. Predovšetkým v projekte SAV sú prítomní odborníci, ktorí sa konkrétnym skupinám rastlín venujú dlhodobo na profesionálnej úrovni.
Vopred ďakujeme za záujem pomôcť nám pri rozširovaní poznania o rastlinách a živočíchoch okolia Malej Fatry a veríme, že aj pre vás to bude aktivita, ktorá vám prinesie nové znalosti.
Pozrite si video, ktoré Vám bližšie popíše, čomu sa venuje občianska veda, ako pridávať druhy do aplikácie iNaturalist, ako aj ktoré druhy môžete v súčasnosti pozorovať a čím sú zaujímavé: