Po dlhotrvajúcich prípravách oznamujeme, že sa Správa NP Malá Fatra so sídlom vo Varíne úspešne zapojila do medzinárodného projektu HUMANITA (Human-Nature Interactions and Impacts of Tourist Activities on Protected Areas). Projekt oficiálne začal dňa 1. apríla 2023 a skončí 31. marca 2026 .
Počas týchto troch rokov projekt HUMANITA spojí 11 partnerov z Rakúska, Chorvátska, Maďarska, Talianska a Slovenska s cieľom zapojiť vedcov so špecifickými odbornými znalosťami a tematickými skúsenosťami do spoločnej práce na vývoji a testovaní inovatívnych riešení posúdenia vplyvu turistických aktivít na prírodu, s cieľom pomôcť správcom chránených území (ďalej len „CHÚ“) ochrániť prírodné dedičstvo. Do projektu je zapojených ďalších štrnásť pridružených partnerov, ktorí prispejú k riadeniu interakcií človeka a prírody a monitorovaniu vplyvu turistických aktivít v CHÚ.
Hlavným partnerom projektu je Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA). Ďalšími projektovými partnermi a konkrétnymi pilotnými miestami testovania inovatívnych riešení sú:
- Eurac research (EURAC), Taliansko,
- Univerzita v Parme (UNIPR), Taliansko,
- Notitia Ltd (NOTITIA), Chorvátsko,
- Carinthia UAS – nezisková organizácia (CUAS), Rakúsko,
- CEEweb for Biodiversity (CEEweb), Maďarsko,
- EGTC GEOPARK Karavanky (EGTC GEOPARK), Rakúsko – pilotné miesto,
- Správa Národného parku Malá Fatra, (A–NPMF), Slovensko – pilotné miesto – viď. foto nižšie – Národná prírodná rezervácia Chleb v Národnom parku Malá Fatra
- Verejnoprávna inštitúcia Kamenjak (PIK), Chorvátsko – pilotné miesto,
- Národný park Toskánsko-Emiliánske Apeniny (PNATE), Taliansko – pilotné miesto,
- Riaditeľstvo Národného parku Bükk (BNPD), Maďarsko – pilotné miesto.
Projekt odštartoval prvým úvodným stretnutím a konzorciom v dňoch 17. – 19. apríla 2023 v obci Bükkszentkereszt v Maďarsku. Stretnutie slúžilo ako platforma na diskusiu o pracovných balíkoch, aktivitách, úlohách a celkových pracovných postupoch partnerov v nasledujúcom období, ako aj všeobecnejšie v rámci projektu. Úvodné stretnutie zahŕňalo aj založenie riadiacej skupiny HUMANITA a riadiaceho výboru.
Dôležitosť a vplyv iniciatívy stojacej za projektom HUMANITA uznala aj Európska únia. Tento projekt je podporovaný z Programu Interreg CENTRAL EUROPE 2021-2027 so spolufinancovaním z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) – celkový rozpočet projektu je 2 396 346,70 EUR, z ktorých financovanie z ERDF predstavuje sumu 1 917 077,36 EUR.
Cieľmi projektu HUMANITA sú:
- testovať a vytvárať inovatívne riešenia na posúdenie vplyvu turistických aktivít na prírodu,
- pomáhať správcom CHÚ pri ich optimalizácii s ochranou prírody,
- zapojiť turistov a miestne komunity do participatívneho monitorovania prírody s cieľom priniesť zvýšenie povedomia o jej ochrane, budovať vzájomnú dôveru a priviesť ich k zmene správania,
- zvýšiť ochranu prírodného dedičstva, ekosystémov a hodnotných oblastí,
- vytvoriť príbeh „spoločného dedičstva“ pre pilotné lokality.
Tieto zmeny sa zavedú a dosiahnu prostredníctvom kľúčových tematických aktivít projektu od monitorovania vplyvu turistických aktivít na prírodu v CHÚ, súčasných metód a osvedčených postupov a vývoja inovatívnych metód monitorovania a súborov údajov na zisťovanie vplyvu turistických aktivít na prírodu až po riadenie konfliktov medzi ľuďmi a prírodou.
Po ukončení aktivít projektu budú jeho výsledkami nasledovné kľúčové výstupy:
- 1 medzinárodná monitorovacia stratégia,
- 5 pilotných projektov testujúcich nové inovatívne metódy monitorovania,
- 5 miestnych akčných plánov na monitorovanie a riešenie konfliktov medzi človekom a prírodou na pilotných lokalitách,
- 6 riešení hodnotiacich vplyv rôznych druhov turistických aktivít na prírodu.
Autor textu a fotografií : Mgr. Jozef Limánek, Správa NP Malá Fatra
Viac info:
https://www.interreg-central.eu/projects/humanita/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100093816376980
https://www.instagram.com/humanita.eu/
https://www.linkedin.com/company/interreg-central-europe-project-humanita/