Jarné obdobie je bezpochyby jedno z najkrajších ročných období v roku, najmä u človeka, čo si všíma dianie v prírode. Vtáky začínajú spievať, spev začína pribúdať a začína byť hlasnejší a ide odvšadiaľ.
Všetci asi tušia, že jarná migrácia vtáctva je jeden veľký prírodný zázrak. Každého poteší každoročný prílet bociana bieleho na jeho hniezdo. Jeho cesta z južnej Afriky je veľmi náročná, dlhá aj cez 8 000 km, pričom v priebehu roka môže preletieť až 30 000 km. Toto je vtáčí druh, ktorý zimuje najmä v oblasti Čadu, Sudánu a Etiópie. Pri svojej veľkosti a vyhľadávaniu stúpavých prúdov vie za krátke obdobie preletieť značné vzdialenosti.
Sú však vtáčie druhy o váhe pár desiatok gramov, ktoré stúpavé prúdy nevyužívanú a sú nútené si celú migráciu doslova odmakať. Predstavme si napr. také kolibkáriky, penice, lastovičky, či mucháriky. Tieto druhy zimujú v oblasti Stredomoria a Afriky. Veľkosťou sú veľmi drobné, až nepochopiteľný výkon museli vynaložiť pri prekonávaní lokalít zimovania a hniezdenia v našej časti Karpát.
Medzi prvými jarnými navrátilcami sú škovránky, škorce, drozdy, holuby hrivnáky a plúžiky, bocian čierny a po ňom biely, trasochvosty, žltochvost domový. Postupne prilietajú lastovičky a veľa, veľa ďalších vtáčích druhov.
V tomto období síce jar je pri pohľade z okna akoby len na úrovni kalendára, ale aj zima ustúpi a prepukne to čoskoro naplno. V tomto čase už na znáškach sedia dravé vtáky, sovy, z hniezd vylietajú prvé vodnáre potočné, ktoré hniezdia medzi prvými. Tieto druhy na ďaleké zimoviská nemigrujú, zimujú v našich podmienkach. Jarné obdobie si treba určite vychutnať naplno, je veľmi intenzívne a rýchle, vystrieda ho leto a s ním už aj prvá migrácia vtákov na juh.
V prípade, že ste videli bociana na hniezde, môžete to zapísať v atlase bocianov na stránke www.bociany.sk príp. sledovať ďalšie stránky ako birding.sk, vtaky.sk a pod.
Foto: do siete odchytená penica čiernohlavá, hniezdo vodnára potočného a mladé vodnáre
Tomáš Flajs